OTTO WALLIN I TRÄNING HOS RONNIE SHIELDS I TEXAS

maj 26, 2025
boXning
Vårt stora tungviktsankare Otto Wallin (27-3-0-1NC/15 KO) har nu installerat sig i Ronnie Shields Boxing Gym i Stafford – förstad till Houston – Texas och jobbar med den berömde ”hall of fame”-tränaren inför sin comeback i höst. Vi har fått en bild på mästerboxaren i träning i ringen nere i Texas instruerad av Ronnie Shields. De två har funnit varann väl, och det hela flyter på mycket bra, rapporterar Otto hem. 
Det är Wallins manager Jolene Mizzone som instigerat flytten till Ronnie Shields, efter 11 år med Joey Gamache som coach (först i Köpenhamn, så deltid i Sverige men mest i New York). Planen är nu att Otto skall återvända ’in action’ i augusti eller september. 
 
Ronnie Shields, idag 66 (fyller 67 i början av juni), har en lång historia i boxning. Han var en av USA:s främsta amatörstjärnor på slutet av 70-talet, och gästade med landslaget den stora USA-galan i Göteborg 1977 – slog Tauno Lohtander på poäng i lätt welter – och tillhörde sedan det gäng som missade OS pga USA:s bojkott av Moskva-spelen. Han var framgångsrikt proffs under 80-talet – record 26-6-1 – och boxade om VM två gånger (WBC 1984 & 1986), besegrade som bäst stora namn som Joe Louis Manley och ex-VM Saoul Mamby men föll om titeln mot Billy Costello och mot Frankie Warren och Tsuyoshi Hamada. På 90-talet blev han tränare, 2003 Årets Tränare, och har jobbat med en lång rad stora namn (Tyson, Holyfield, Tua, Whitaker, Gatti och många fler) och idag är de största han jobbar med Jermall Charlo och David Morell .. och nu Otto ”All In” Wallin. 
 
”Det är kul med Ronnie, och det fungerar bra. Det var dags att pröva något nytt, och det känns väldigt bra med honom. Jag har skaffat en lägenhet i Stafford, i närheten av gymet, och satsar på detta som ny bas. Nu behöver vi tid att köra ihop oss, Ronnie och jag, och utvecklas, men jag siktar på en match igen efter sommaren”, berättar Otto.  
 
Wallin var senast i match i februari i år, i Manchester mot Derek Chisora, och har nu hunnit smälta vad som gick snett där – poängförlust 12; IBF title eliminator – och kan nu bygga upp för en ny satsning framåt.