11 DAGAR TILL ABP FIGHT NIGHT 13 KRISTIANSTAD; FÖRMATCHERNA PRESENTERAS

nov 11, 2025
boXning

Det är nu mindre än två veckor kvar till Armand Krajnc ”Fight Night 13” i Kristianstad Arena och programmet är i stort sett spikat och klart – så långt det håller sig intakt, och inga återbud sker.

Som tidigare berättats toppas programmet av WBA/Gold Title fighten i Super flyweight/ lätt bantamvikt mellan vår Australien-svenska Linn Sandström (10-4-3) och f d VM-drottningen Maribel Ramirez (15-12-4) från Mexico över 10 ronder – en internationellt högintressant kamp. Hemmasonen Joel Larsson (4-0-1) i tungvikt över 4 ronder mot tuffe danske rivalen Thorbjörn Boudigaard – ett hett svensk-danskt möte – backar upp titelkampen, tillsammans med en mycket tuff och intressant 6-ronderskamp i cruiservikt mellan

ABP:s John ”Kiruna” Salomonsson (4-0) och den hårde slovaken Milan Kratochvila (3-2-1). Likaså går ABP-fightern Noel Gabor (3-0) i elden mot mer rutinerade och farlige slovenen Aljaz Venko (7-6-1) i en 4:a i super welter/lätt mellanvikt.

 Londonbaserade Blekingetjejen Lucy Wildheart (10-3) kommer hem för sin comeback efter barnafödande med en kamp mot veteranen Milena Koleva (10-17-1) i lätt lättvikt över 6 x 2 ronder, så som tidigare berättats.

Däremot har en rockad skett i ABP-boxaren John Jeppson-Rudells kamp över 4 ronder, där först bokade motståndare Anton Hellström utgår och i hans ställe kommer Malmös – tidigare Kristanstadsbon –

Ajet Jusufi (2-0) mot Jeppson (0-1), där dock matchen sätts på ’catchweight’/74 kg. Jusufi, svensklicensierad men med båda sina tidigare matcher utförda i Danmark tar sig ner i vikt till den avtalade, medan Jeppson går med på att gå upp något kilo från den ordinarie mellanvikten. Det är en utmärkt match som kan bli riktigt spännande!   

Mohammed Al Maliki (4-2) från Malmö gör sin första start för ABP och får här mot sig den relativt starke georgiern Davit Robakidze (2-3), en 28-åring som tagit några svåra uppdrag i Frankrike och Nord-Irland och då förlorat om än ganska knappt på poäng men kommer från en stark seger mot rutinerade Anzor Gamgebeli senast. Al-Maliki har ju boxat mest på dansk botten tidigare, med blott en match i Sverige av de sex han gått, en snygg seger i Katrineholm förra året. Här ses hans start i Kristianstad an med stor förväntan. De möts över 4 ronder i weltervikt.

Yousef Adou (1-0-1), göteborgare med en härlig offensiv i ringen, har överraskat riktigt starkt i sina första två proffsstarter med oavgjort mot gode Adolphe Sylva och seger över Jeppson, och han får här på sin lott betydligt mer rutinerade polacken MichalMalicki (2-7), en rätt hårdslående herre men med brister i försvaret; en man som tappat i tuffa matcher utomlands mot irländaren McConnell och dansken Nikki Nielsen, landsmannen Struebin (i en ytterst jämn kamp, tills slutet) och finländaren Nystedt, men han har gått jämnt med bra motståndare som Pawlowski och Kennedy. Det blir ett intressant möte med den trots allt relativt ’gröne’ Adou i denna 4:a i mellanvikt.  
Debuterande SM-kungen Lorens ”Gypsy King” Ottosson – som erövrade SM i 75 kg 2024, för Stockholms AIF; brons ’23, ca 45 matcher som amatör, 25 år gammal; känd från TV-special i träning hos Team Fury i England) får på sin lott i debuten, 4 ronder i mellanvikt, en ung 20-årig lovande och klart vass tjeck, Jiri Broz (1-0), som kan bli en svår nöt att tackla; stoppade direkt än yngre landsmannen Hajek i debuten. Detta är dock en helt okej och redigt spännande matchning. 
Dito debuterande Therese Rosell – 36-årig Uddevalla tjej med en begränsad amatör-karriär och en del annan kampsport bakom sig, sparring till Marianne Ahlborg och en riktigt tuffing i ringen – får kliva in i en 4×2 proffsfight mot 34-åriga georgiskan Nino Revia (1-1-1), som fördelat sina tre proffsstarter på en seger, en oavgjord och en förlust; ingen av matcherna mot något nämnvärt namnstarkt motstånd.

Så ser matchlistan för proffsen ut – i skrivande stund, med den risk för återbud som alltid finns, i synnerhet i förkylningstider, när det drar ihop sig mot start – men förhoppningsvis håller sig ’cardet’ intakt till fight time.

”ABP Fight Night 13” är ju dock inte bara ett nog så digert, och intressant, proffsprogram lördagen den 22 november i Kristianstad Arena; det är ett samarbete med Kristianstads BK som samtidigt här firar sitt 100-årsjubileum med en amatöravdelning före proffsen gör entré, på halvdussinet goda och starka amatörkamper.