FIGHT WEEK FÖR KOLLIAS & KOLLI I ITALIEN & DANMARK

maj 26, 2026
boXning

Vi har tidigare berättat att det är Fight week för SG Promotions enskilda proffsmatch i Kista – nu flyttat till Hässelby – här på hemmaplan kommande lördag, men det är också Fight week för ett par av våra riktiga hårdingar denna vecka, utomlands under tuffa betingelser.

Där ska han, med teamet under ledning av Kamran Kabinejad, ta sig an den USA-baserade sydamerikanen Wilmer Vasquez (14-4-2/9 KO) över 10 ronder i tungvikt. Kollias har inte varit uppe i en ring för fight sedan den stora kampen i Madison Square Garden Theater vs Jared Anderson (förlust poäng 10) i februari förra året, så detta blir en ganska så tuff come back för ”vår grek”.  Vasquez är en rutinerad herre men dock något till åldern (44 år) och har förlorat hårt ett par gånger (vs Kyakonye, om WBF-titeln, och Arutyunyan) men också gått tiden ut mot hårde Evgeny Romanov och besegrat på poäng då obesegrade Ubaldo Rezendis och kommer nu från en färsk seger över Deivis Bruno. Kollias är numera 35 år men är väl känd för sin fruktade slagkraft, och har de facto slagit ut tio av de tolv män han besegrat. Han åker till Cagliari för att plocka upp segertråden.
Vår väldige islänning Kolbeinn ”Kolli” Kristinsson (19-0/13 KO) – svensklicensierad sedan starten för 12 år sedan – går efter sin tjugonde raka seger i proffsringen, då han dito på lördagen (30/5) i Frederiksberg Hallerne i Köpenhamn går upp mot den förre tjeckiske mästaren och veteranen Pavel Sour (21-31/12 KO), en synnerligen rutinerad herre som dock förlorat en hel del de senaste åren, dock inte på slutet, då han här kommer med två raka segrar till Köpenhamn. Sour höll tjeckiska titeln i ett par omgångar mellan 2017 och 2023, och trots sina 43 år är han fortsatt en farlig man på runt 110 kg. ”Kolli” skulle ha boxat hemma på Island i april men det blev stoppat, och har nu inte varit uppe i match sedan i november, då han slog ut Pedro Martinez i Finland. Bland hans bästa segrar är TKO-segern över Mike Lehnis i Tyskland, blixtsegern över Piotr Cwik i Österrike och dito vinsten över Mika Mielonen om BBU-titeln. Den isländska ”Isbjörnen” torde vara klar favorit till segern, men nota bene .. det är tungvikt, det handlar om.
Det är tänkt att även Ajet Jusufi (5-0/2 KO), Malmö skall beredas plats på denna danska gala men han har ännu ingen motståndare klar, med blott dagar kvar.