FIGHT WEEK FÖR OTTO WALLIN – VS ”CT” I AC PÅ FREDAG .. OCH DEBUT FÖR MENDOZA I ESTLAND LÖRDAG

nov 04, 2025
boXning
Det är Fight week för vår stora tungviktare, Sundsvalls- & Dallas-bon, Otto Wallin (27-3-0-1NC/15 KO) som nu på fredag äntrar ringen i Tropicana Hotel & Casino i Atlantic City i huvudmatch mot Chris ”Sandman/CT” Thomas (15-2-2/10 KO) över 8 ronders distans. Den 27-årige New Jersey-bon, som boxar med fördel hemmaplan, kommer till fight som klar ”underdog” mot den segertippade svensken. Den 34-årige Otto, som numera är stationerad i Dallas, Texas hos sin nya coach Ronnie Shields gör dock sin första kamp efter den något lite snopna förlusten mot Derek Chisora i februari i år, och återstartar karriären under nya premisser och med ett nytt team i ryggen. Han rapporterar hem att förberedelserna gått mycket bra och att läget inför comebacken är ”all go”. ”Jag har haft en bra träningscamp, med bra sparring, och det ska bli riktigt kul att komma igång igen! Jag är redo och klar för kamp.” Han avreser med Ronnie Shields och dennes assistent Travis till AC på onsdag, känner in stan och arenan på torsdag med invägning på kvällen .. och på fredag kväll/natt bär det av. För Thomas är detta första verkligt stora mötet med världselit, men han rapporteras full av tillförsikt och inställd på sitt livs chans. För Ottos del är kraven dock hårda – han förväntas ”röja undan” Thomas, och lansera sin nya jakt på världstoppen. 
Vi återkommer med rapport alldeles inför.
OCH dagen efter, på lördagen, begår den 5-faldige SM-kungen i mellanvikt Erik Mendoza debut som professionell – detta trots att han avser starta på SM i Karlstad (5-7/12) för att ta ett sista SM-tecken; något man kan göra numera, även om man debuterat som proffs. Proffsdebuten sker i Vaba Lava idrottshall i Narva, Estland den 8/11 på 4 ronder mot relativt modeste exil-ukrainaren Yaroslav Yurov (2-8), en man som huserat i Estland de senaste fyra åren med mycket måttliga resultat; dock ingalunda en herre att underskatta. 
Erik Mendoza Escriba är född i Peru men kom till Sverige i sin ungdom; han är numera 31 år gammal och har boxat för Djurgårdens IF som amatör i over ett decennium. Han har boxat från 71 kg upp till 80 kg, tog silver på SM 2018 men vann sedan SM-guldet 2019-20-21-22 & 23, således fem är i rad. Han tog guld i Nordiska 2023 och silver ’22 och ’18, har ett par landskampssegrar och en rad landslagsuppdrag ute på turneringar etc. Han var vår man på EM 2022 i Armenien, och han deltog i OS-kvalen (Italien & Thailand) 2024, men då han inte nådde ända fram till en OS-biljett där lade han för en kort tid upp. En av landslagets främsta, med en 110 matcher lång amatörkarriär bak sig. I år kom han dock tillbaka, och vill nu satsa på en proffskarriär.