Tävlingar

Svenska Proffsboxningskommisionen

  • lör
    10
    jul
    2021
    Tegelbruket Gym, Örebro

    Tungvikt 6 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (11-0/8 KO) vs Milen Paunov BUL (8-7/4 KO)

    SM i Cruiservikt 8 ronder

    Samo Jangirov Katrineholm (5-2-1/1 KO) vs Marcus Alberts Stockholm (6-6-1/2 KO)

    Vakanta SM i Supermellanvikt 6 ronder

    Niclas Elfstedt Karlstad/Gzira, Malta (9-1/6 KO) vs Tijan Kebbeh Alingsås (4-1-2/3 KO)

    6 ronder lätt tungvikt

    Marco Calic CRO (11-1/6 KO) vs Pawel Martyniuk POL (4-5/4 KO)

    6 ronder (6 x 2) tungvikt

    Marios Kollias GRE (5-2-1/3 KO) vs Nemanja Kerezovic B&H (1-2/1 KO)

    6 ronder (6 x 2) lättvikt

    Claire Sammut, MAL (4-6/1 KO) vs Karina Kopinska POL (13-38-4/3 KO)

    6 ronder (6 x 2) super welter/lätt mellanvikt

    Marianne Ahlborg SWE (3-0) vs Luiza Davydova RUS (5-2/2 KO)

    4 ronder lätt mellanvikt

    Mike Phanivong SWE (debut) vs Stevo Babic B&H (0-1)

  • lör
    30
    okt
    2021
    17:00Safiren Konferenscenter, Katrineholm

    NIGHT OF CHAMPIONS 2021 (PROFFS-SM) 

    Prom: ÖBK/Segerberg

    Safiren Konferenscenter, Katrineholm

    matchordning:
    1) Tungvikt 4 ronder
    Emil Stephansen SWE (debut) vs Richard Pkhakadze GEO (0-3)
    2) Supermellanvikt 6 ronder ("SM-kval")
    Tijan Kebbeh, Alingsås (4-2-2/3 KO) vs Salah Nazar Taha, Västerås (4-0/1 KO)
    3) Tungvikt 4 ronder
    Abulnaser Delalic GER/SWE (5-6/5 KO) vs Tamas Kantor HUN (2-8-1)
    4) Tungvikt 6 ronder
    Samo Jangirov, Katrineholm (6-2-1/1 KO) vs Awadh Tamim, Stockholm (14-3/9 KO)   
  • fre
    19
    Nov
    2021
    17:00Kajskjul 105, Bananpiren, Göteborg
    Bulldog Promotion
    Weltervikt 6 ronder
    Anthony Yigit SWE (24-2-1/8 KO) vs Miroslav Serban CZE (13-7/7 KO)
    Mellanvikt 6 ronder (6 x 2)
    Marianne Ahlborg SWE (4-0) vs Lili Jumali GEO (1-1 )
    Supermellanvikt 4 ronder
    Hamza Barka SWE (3-1/1 KO) vs Marius Skuqi ALB (0-2)
    Lätt tungvikt 4 ronder
    Costas Nanga SWE (debut) vs Dusan Stojanovic (1-6)
  • lör
    27
    Nov
    2021
    17:00Kulturhuset Spira, Jönköping. Fight Life Promotions (Kabinejad/Magui) 

    WBC Female World Super Welterweight Championship 10 rounds (10x2)

    Patricia Berghult SWE (14-0/3 KO) vs Olivia Belkacem SWI (10-2/1 KO)
    Tungvikt 6 ronder
    Pezhman Seifkhani SWE (12-0/9 KO) vs Denis Tsaryuk RUS (13-5/10 KO)
    6 ronder tungvikt (6 x 2)

    Marios Kollias SWE/GRE (6-2-1/4 KO) vs Awadh Tamim SWE (14-4/9 KO)

    4 ronder cruiservikt

    Markus Alberts SWE (6-7-1/2 KO) vs Geriso Aduashvili GEO (6-7/4 KO)

    4 ronder lätt weltervikt

    Paolo Magui SWE (DEBUT) vs Ilia Valishvili GEO (0-5-1)
     6 ronder lättvikt (6 x 2)
    Valgerdur Gudsteinsdottir ISL/SWE (4-2/1 KO) vs Claire Sammut MAL (4-7/1 KO)
    +
    LANDSKAMP SVERIGE VS NORGE

    Amatörer

    Start kl 15