Tävlingar

Svenska Proffsboxningskommisionen

  • lör
    25
    apr
    2015
    Surbrunnsparken | Ystad

    Nyhetsbild_284_ABP_fight_night_7

    Arrangör:
    ABP/Armand Boxing Promotions

    Lätt lättvikt 4 ronder
    Omar Abdul Majid, SWE (DEBUT) vs Aleksandrs Birkenbergs, LAT (0-1)

    Fjädervikt 4 ronder
    Edward Björklund, SWE (1-0-0/1 KO) vs Artur Movsesyan, GEO (4-0/2 KO)

    Flugvikt 6 x 2 ronder
    Johanna Rydberg, SWE (2-0-0/1 KO) vs Xenia Jorneac, ROM/GER (2-0-0/1 KO)
    Utv: OK sedan tidigare.

    Weltervikt 4 ronder
    Simon Henriksson, SWE (2-0-0/1 KO) vs Aleksandar Chukaleiski, BUL (1-3)

    Lätt lättvikt 6 x 2 ronder
    Anna Donatella Hultin, SWE (7-2-0/2 KO) vs Sopio “Sophia” Putkaradze, GEO (10-3-2/2 KO)
    Utv: OK sedan tidigare.

    Cruiservikt 4 ronder
    Granit Bylygbashi, KOS (4-0/2 KO) vs Marko Martinjak-Rupcic, CRO (4-13-1/1 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder
    Sven Fornling, SWE (5-0-0/4 KO) vs Bujar Sejdiu, KOS (5-1-1)
    Utv: OK sedan tidigare.

  • lör
    23
    maj
    2015
    Tegelbruket | Örebro

    Fight-life-one-poster

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh, SWE (1-0/1 KO) vs Aleksandrs Skreivers, LAT (3-0/3 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts, SWE (DEBUT) vs Ostaps Basins, LAT (1-0/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Victor Fabretto (2-0) vs Andrejs Pokumeiko, LAT (8-8/7 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Johnny Iwersen, SWE (DEBUT) vs Romans Moldavcuks, LAT (0-1-0)

    Tungvikt 4 ronder
    Pezhman Seifkhani (DEBUT) vs Olegs Lopajevs, LAT (9-12-1/8 KO)

  • lör
    06
    jun
    2015
    Eriksdalshallen

    affisch 6 juni

    Fjädervikt 4 ronder
    Edward Björklund, SWE (1-1-0/1 KO) vs TBA

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh, SWE (record a u) vs Pawel Seliga, POL (4-5-0/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Victor Fabretto, SWE (record au) vs Marcin Piejek, POL (1-0-0)

    Lätt mellanvikt/super welter 10 ronder: WBC & WBO World titles
    Mikaela Laurén, SWE (24-3-0/9 KO) vs Hanna Gabriel, CRIC (14-1-1/10 KO)

  • lör
    19
    sep
    2015
    Rosvalla Stora Ishall. Nyköping-
    Rosvalla stora ishall Nyköping 19/9 2015 Sauerland Promotions

    Skoglund making history

    12 ronder IBF/IC light heavyweight championship Erik Skoglund SWE (22-0/11 KO) vs Oleksandr Cherviak UKR (15-4-1/5 KO)

    8 ronder lätt weltervikt (damer/8 x 2) Klara Svensson SWE (15-1/5 KO) vs Lucia Morelli GER/ITA (19-5-0-1NC/9 KO)

    8 ronder lätt weltervikt Anthony Yigit SWE (14-0-1/6 KO) vs Chaquib Fadli FRA (13-4/7 KO)

    6 ronder tungvikt Otto Wallin SWE (12-0/10 KO) vs Vladimir Goncharev RUS (5-1/4 KO)

    6 ronder lätt tungvikt Sven Fornling SWE (7-0/5 KO) vs Simen Smaadal NOR (10-1/4 KO)

    4 ronder lätt tungvikt Alexander Hagen NOR (7-1/2 KO) vs Alessandro Burriola ITA (4-2/2 KO)

    4 ronder supermellanvikt Hampus Henriksson SWE (DEBUT) vs Ivan Sakic, B&H (1-5/1KO)

    4 ronder lätt mellanvikt Simon Henriksson, SWE (3-0/1 KO) vs Jakub Horvath, CZE (1-1/1 KO)

    6 ronder flugvikt (damer 6 x 2) Johanna Rydberg, SWE (3-0/1 KO) vs Evgeniya Zablotskaya, RYS (8-11/4KO)

  • lör
    28
    Nov
    2015
    18:00Västerås

    2

     

     

     

     

     

     

     

     

    Huvudmatch

    Huvudmatch

    10 ronder WBC World super welterweight title/females (10 x 2)

    Mikaela Laurén SWE (25-3/10 KO) vs Jennifer Retzke GER (15-2-1/9 KO)

    6 ronder lätt tungvikt

    Victor Fabretto SWE (4-0/1 KO) vs Karel Horejsek CZE (4-4-1/3 KO)

    4 ronder supermellanvikt

    Hassan Saku SWE (12-10/9 KO) vs Robert Talarek POL (10-11-2/5 KO)

    4 ronder tungvikt

    Aldo Colliander SWE (13-2/5 KO) vs Jakub Wojcik POL (6-11-2/2 KO)

    4 ronder weltervikt

    Mohammed Saleh SWE (2-0/1 KO) vs Jakub Czaprowicz POL (3-3-1/2 KO)

    6 x 2 ronder lätt mellanvikt

    Sheldon Moore BEL (14-3-1/10 KO) vs Lukasz Janik POL (14-14-1/8 KO)

    4 ronder bantamvikt (damer 4 x 2)

    Angelique Hernandez SWE (DEBUT) vs Kimberly Tomes USA (2-5/2 KO)

     

     

  • lör
    05
    Dec
    2015
    Tegelbruket, Örebro

    Fight Life Two

     

     

     

     

     

     

     

     

    Tungvikt 4 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (2-0/2 KO) vs David Gegeschidze GEO (16-10-1/3 KO)

    Tungvikt 4 ronder

    Johnny Iwersen SWE (1-0/1 KO) vs Georgi Tonev BUL (0-1)

    Cruiservikt 4 ronder

    Marcus Alberts SWE (2-0/1 KO) vs Mirnes Denadic B&H (2-1)

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (DEBUT) vs Mamuth Gorda FRA (0-2)

    Lätt mellanvikt 4 ronder

    Vatche Wartanian SWE (9-4-3/2 KO) vs Zaur Sadihovs LAT (4-7/

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • lör
    19
    Dec
    2015
    Rosvallahallen, Nyköping

    THE WORLD AWAITS 

     

     

     

     

    Main Event: Lätt tungvikt 10 ronder

    Erik Skoglund SWE (23-0/11 KO) vs Derek Edwards USA (27-5-1/14 KO)

    Lätt weltervikt 10 ronder

    Anthony Yigit SWE (15-0-1/6 KO) vs DeMarcus Corley USA (42-24-1/25 KO)

    Supermellanvikt 8 ronder

    Oscar Ahlin SWE (12-1/10 KO) vs Varazdat Chernikov RUS (10-3/5 KO)

    Tungvikt 8 ronder

    Otto Wallin SWE (13-0/10 KO) vs Samir Kurtagic AUT (12-7/6 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Sven Fornling SWE (8-0/5 KO) vs TBA

    Supermellanvikt 4 ronder

    Hampus Henriksson SWE (1-0/1 KO) vs TBA

    Lättvikt 4 ronder (4 x 2)

    Patricia Berghult SWE (DEBUT) vs TBA

    +  ytterligare någon match