Tävlingar

Svenska Proffsboxningskommisionen

  • lör
    23
    apr
    2016
    Hovet (Stockholm)

    12376316_10154010213518255_2347829409519495014_n[1]

     

    NORDIC FIGHT NIGHT

    “CAPITAL SHOWDOWN”

     

    Main Event: Lätt tungvikt 12 ronder

    IBO International Light Heavyweight Title

    Erik Skoglund SWE (24-0/11 KO) vs Ryno Liebenberg RSA (17-2/12 KO)

     

    Semi: Lätt mellanvikt 10 ronder

    WBC World Super Welterweight Championship

    Mikaela Laurén SWE (26-3/11 KO) vs Ivana Habazin CRO (15-2/6 KO)

     

     

    Supermellanvikt 8 ronder

    Oscar Ahlin SWE (13-1/11 KO) vs Patrick Mendy ENG (16-10-1/1 KO)

     

    Tungvikt 8 ronder

    Otto Wallin SWE (14-0/10 KO) vs Irineu Costa Junior BRA (19-6/17 KO)

     

    Lätt weltervikt 8 ronder (8 x 2)

    Klara Svensson SWE (15-1/5 KO) vs Lucia Morelli ITA (19-5/9 KO)

    Lätt mellanvikt 4 ronder (sic)
    Daniel Hartvig SWE (7-0/4 KO) vs Nikolosz Gvajava GEO (6-0/6 KO)

    Lätt weltervikt 4 ronder (4 x 2)
    Patricia Berghult SWE (1-0) vs Katarina Vistica B&H (0-1)

    Bantamvikt 4 ronder (4 x 2)
    Angelique Hernandez SWE (1-0/1 KO) vs Karina Kapinska POL (5-10-3/1 KO)

     

  • lör
    10
    sep
    2016
    Stockholm, Hovet

    image

     

    Main Event: Weltervikt 10 ronder

    WBC Silver Welterweight Championship (Final Eliminator WBC World)

    Mikaela Laurén SWE (27-3/12 KO) vs Klara Svensson SWE (16-1/5 KO)

     

    Semi: Lätt weltervikt 10 ronder

    Anthony Yigit SWE (17-0-1/7 KO) vs Armando Robles MEX (30-4-2-1NC/17 KO)

     

    Tungvikt 8 ronder

    Otto Wallin SWE (15-0/11 KO) vs Osborne Machimana RSA (21-8-2/16 KO)

     

    Tungvikt 8 ronder

    Dereck Chisora ENG (25-6/17 KO) vs Drazan Janjanin B&H (13-7/12 KO)

     

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Naim Terbunja SWE (9-1/1 KO) vs Baptiste Castegnaro FRA (8-8/4 KO)

     

    Lätt mellanvikt 6 ronder

    Daniel Hartvig SWE (7-0-1/4 KO) vs Krisztian Santa HUN (12-7-2/7 KO)

     

    Lätt weltervikt 4 ronder (4 x 2)

    Patricia Berghult SWE (2-0) vs TBA

     

     

  • lör
    19
    Nov
    2016
    16:00Haninge BK Hall

    img_1115

    Main Event: Tungvikt 6 ronder
    Pehzman Seifkhani SWE (4-0/3 KO) vs David Gogoshvili GEO (16-3/9 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Gunnar Kolbeinn Kristinsson ISL (7-0/3) vs Archil Gigolashvili GEO (2-0)

    Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts SWE (3-0/2 KO) vs Shalva Meleksishvili GEO (11-7-1/5 KO)

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh SWE (3-0/1 KO) vs Jasmin Dananovic B&H (3-3)

    Mellanvikt 4 ronder
    Johannes Vinasco SWE (1-0/1 KO) vs Zeljko Vuksic B&H (2-2/1 KO)

    Fjädervikt 4 ronder
    Angelique Hernandez SWE (1-1) vs Valgerdur Gudsteindottir ISL (DEBUT)

    Lätt mellanvikt 4 ronder
    Yaffet Amaniel SWE (DEBUT) vs Nedzad Dzinovic B&H (DEBUT)

  • fre
    09
    Dec
    2016
    Rosvalla-hallen, Nyköping

    img_1114

    Main Event: Lätt tungvikt 12 ronder
    Vacant WBA International Light Heavyweight Title
    Erik Skoglund SWE (25-0/11 KO) vs Timy Shala AUT (21-1-1/8 KO)

    Semi II: SM-titeln i lätt tungvikt 8 ronder
    Naim Terbunja SWE (10-1/1 KO) vs Sven Fornling SWE (10-1/6 KO)

    Mikaela Laurén SWE (27-4/12 KO) vs Szilvia Szabados POL (14-7/5 KO)

    Lätt mellanvikt 6 ronder
    Daniel Hartvig SWE (7-0-1/4 KO) vs Krisztian Santa HUN (12-7-2/7 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Hampus Henriksson SWE (2-0/1 KO) vs TBA

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (4-0/1 KO) vs TBA