Tävlingar

Svenska Proffsboxningskommisionen

  • tor
    16
    feb
    2017
    18/3 2017 Baltiska Hallen, Malmö

    IBF Heavyweight International Championship 12 ronder
    Adrian Granat SWE (14-0/13 KO) vs Alexander Dimitrenko GER (38-3/24 KO)

    Vacant IBF Baltic Light Heavyweight Title 10 ronder
    Sven Fornling SWE (11-1/6 KO) vs Arijan Sherifi GER (13-0/7 KO)

    Lätt tungvikt 8 ronder
    Igor Mikhalkin RUS (18-1/9 KO) vs Yevgeni Makhteienko CZE (8-6/7 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Junior Maximus (Tshibuabua Kalonga) GER (6-0/3 KO) vs Oleksiy Mazikin UKR (14-12-2/4 KO)

    Super Weltervikt 4 ronder
    Simon Henriksson SWE (4-1/1 KO) vs Mateusz Krajewski POL (3-1/2 KO)

    Weltervikt 6 ronder
    Fatih Keles GER (7-0/5 KO) vs Krzysztof Szot POL (20-19-2/6 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Nikola Milacic GER (14-1/9 KO) vs TBA

    Cruiservikt 4 ronder
    Huseyin Cinkara GER (4-0/3 KO) vs Jakub Wojcik POL ((8-16-2/4 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Ali Eren Demirezen GER (2-0/2 KO) vs Oleksandr Pavliuk POL (1-0/1 KO)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (5-0/1 KO) vs Klaudia Szymczak POL (2-9/1 KO)

  • lör
    25
    feb
    2017
    Tegelbruket, Örebro

    "FIGHT-LIFE THREE"
    Tegelbruket, Örebro
    25/2 2017

    Tungvikt 6 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (5-0/4 KO) vs Ante Verunica CRO (3-2-1/1 KO)

    Cruiservikt 6 ronder

    Marcus Alberts SWE (4-0/2 KO) vs Reinis Porozovs LAT (5-12-1/3 KO)

     

    Mellanvikt 4 ronder

    Sander Lauritzen SWE (DEBUT) vs Dimitri Kutibashvili GEO (1-3)

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (2-0/2 KO) vs Lukasz Kuc POL (0-0-1)

    Lätt mellanvikt 4 ronder

    Yaffet Amaniel SWE (1-0/1 KO) vs Kamil Jesmietowicz POL (1-1/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder

    Mohammed Saleh SWE (4-0/2 KO) vs Michael Kelly IRL (9-8-1/3 KO)

     

     

  • lör
    18
    mar
    2017
    Baltiska Hallen, Malmö

    image

     

    IBF Heavyweight International Championship 12 rounds
    Adrian Granat SWE (14-0/13 KO) vs Alexander Dimitrenko GER (38-3/24 KO)

    IBF Baltic Light Heavyweight title 10 rounds
    Sven Fornling SWE (11-1/6 KO) vs Arijan Sherifi GER (13-0/7 KO)

    Light Heavyweights 8 rounds
    Igor Mikhalkin RUS (18-1/9 KO) vs Yevgeni Makhteienko CZE (8-6/7 KO)

    Heavyweights 4 rounds
    Junior Maximus (Tshibuabua Kalonga) GER (6-0/3 KO) vs Oleksiy Mazikin UKR (14-12-2/4 KO)

    Super Welterweights 4 rounds
    Simon Henriksson SWE (4-1/1 KO) vs Mateusz Krajewski POL (3-1/2 KO)

    Cruiserweights 4 rounds
    Nikola Milacic GER (14-1/9 KO) vs Giulian Ilie ROM (21-13-2/7 KO)

    Welterweights 4 rounds
    Daniel Hartvig SWE (8-1/5 KO) vs TBA

    Super welterweights 4 rounds
    Sebastian Formella GER (13-0/8 KO) vs Krzysztof Szot POL (20-19-2/6 KO)

    Cruiserweights 4 rounds
    Huseyin Cinkara GER (4-0/3 KO) vs Jakub Wojcik POL ((8-16-2/4 KO)

    Heavyweights 4 rounds
    Ali Eren Demirezen GER (2-0/2 KO) vs Oleksandr Pavliuk POL (1-0/1 KO)

    Light welterweights 6 rounds (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (5-0/1 KO) vs Karina Kopinska POL (8-15-3/3 KO)

  • lör
    08
    apr
    2017
    Haninge BK Tävlingshall

    Mellanvikt 4 ronder (4 x 2)
    Elin Cederroos SWE (DEBUT) vs Sanja Ostojic BIH (1-1)

    Mellanvikt 4 ronder
    Ahmed Rossi SWE (DEBUT) vs Almir Skrijelj MON (DEBUT)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Rocco W adell SWE (DEBUT) vs Benjamin Skender BIH (2-2/2 KO)
    Utv: OK

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Simon Engström SWE (DEBUT) vs Nedzad Dzinovic BIH (0-1-1)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Sander Lauritsen SWE (1-0/1 KO) vs David Kis HUN (1-3-1)

    Weltervikt 4 ronder
    Muhammad Saleh SWE ( 5-0/2 KO) vs Temur Gasviani GEO (2-1/1 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Robin Safar SWE (DEBUT) vs Tristan Khizanishvili GEO (4-3-5/1 KO)

     

     

  • lör
    22
    apr
    2017
    Sundsvalls Sporthall

     

     

     

    WBA Continental Heavyweight Title 10 ronder
    Otto Wallin SWE ((17-0/11 KO) vs Gianluca Mandras ITA (12-4/5 KO)

    Lätt mellanvikt 6 ronder (6 x 2)
    Mikaela Laurén SWE (28-4/13 KO) vs Kita Watkins USA (7-14/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder alt 6 x 2
    Oscar Ahlin SWE (13-2/11 KO) vs Ermin Avdic BIH (10-2/7 KO)

    Cruiservikt 6 ronder (6 x 2)
    Kennedy Katende SWE (1-0) vs Ivan Brkljaca CRO (2-3/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Hampus Henriksson SWE (3-0/1 KO) vs Moris Markowitsch GER (2-4-2/2 KO)

    Supermellanvikt 6 ronder - (6 x 2)
    Rocco Vadell SWE (1-0/1 KO) vs Peter Chmelik CZE (2-2-1/1 KO)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (6-0/1 KO) vs Mirjana Vujic SER (4-5/2 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Gunnar Kolbeinn Kristinsson ISL (8-0/4 KO) vs Jasmin Hasic BIH (8-3/5 KO)

      

  • lör
    10
    jun
    2017
    Nattklubb Harry´s

    Weltervikt 6 ronder
    Daniel Hartvig SWE (9-0-1/5 KO) vs Bernard Follea FRA (6-5-1/1 KO)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Sander Lauritsen SWE (2-0/1 KO) vs Mladen Jovanic SER (0-1-1)

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh SWE (6-0/2 KO) vs Nika Nalikashvili GEO (3-2/3 KO)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (7-0/2 KO) vs Aleksandra Vujovic SER (2-1-1/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Robin Safar SWE (1-0/1 KO) vs Vukasin Obradovic SER (2-4/1 KO)

     

  • lör
    09
    sep
    2017
    En Arena, Stockholm

    1) Supermellanvikt (76,2 kg), 4 ronder:
    Rocco Wadell SWE (2-0/1 KO) vs Konrad Jaworski POL (1-1/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    2) Lätt weltervikt (64 kg), 4 ronder:
    Laziz Sharifov SWE (DEBUT) vs Peter Peric SRB (5-4/4 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    3) Lätt mellanvikt (70 kg) 4 ronder
    Yaffet Amaniel SWE (2-0/1 KO) vs Filip Rzadek POL (2-6/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    4) Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts SWE (4-1/2 KO) vs Predrag Jevtic SRB (1-1)
    Utv: OK sen tidigare

    -- paus --

    5) Lätt tungvikt (79,4 kg) 4 ronder
    Simon Engström SWE (1-0/1 KO) vs vs Pjotr Russkih EST (0-0-1)
    Utv:

    6) Mellanvikt (73 kg), 4 ronder:
    Ahmed Rossi SWE (1-0/1 KO) vs Goran Sucevic SRB (2-0-1/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare .. en match till för Sucevic, OK

    7) Lätt mellanvikt (70 kg) 4 ronder
    Johannes Vinasco SWE (3-0/2 KO) vs Ruslan Mokrytskyi POL (1-3/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    8) Lätt tungvikt (82 kg), 4 ronder
    Robin Safar SWE (2-0/2 KO) vs Djorde Markovic SRB (2-3-1/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare .. en match mer, en TKO-seger, för Markovic ..OK
     

     

     

     

  • lör
    30
    sep
    2017
    Solnahallen, Stockholm/Solna

    European/EBU Super Lightweight/lätt weltervikt Championship 12 ronder
    Anthony Yigit SWE (19-0-1/7 KO) vs Sandor Martin ESP (29-1/10 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Hampus Henriksson SWE (3-0/1 KO) vs Adam Bashanov DEN (1-0)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Rocco Wadell SWE (3-0/2 KO) vs David Bauza CZE (4-5-3/2 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Robin Safar SWE (3-0/2 KO) vs Ondrej Budera CZE (3-3-1/3 KO)

    Mellanvikt 4 ronder
    Oliver Flodin SWE (DEBUT) vs Richard Hegyi HUN (4-1/3 KO)

    Lättvikt 4 ronder
    Redouane Kaya SWE (4-0) vs Jan Pasajev CZE (2-0/2 KO)

    Mellanvikt 4 ronder
    Leon Chartoi SWE (DEBUT) vs Attila Sandor HUN (4-2/3 KO)

  • fre
    20
    okt
    2017
    Lindholmen, Göteborg

    Mellanvikt 73 kg 4 ronder
    Hamza Barka SWE (DEBUT) vs Tamaz Isoria GEO (3-1/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder
    Clarence Goyeram (DEBUT) vs Alexsandre Gamkhrelidze GEO (4-7-1/3 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    David Loy SWE (8-1/3 KO) vs Tamaz Zadishvili GEO (2-4-1/1 KO)

    Supermellanvikt (75 kg) 6 ronder (6 x 2)
    Elin Cederroos SWE (1-0/1 KO) vs TBA

  • lör
    28
    okt
    2017
    Duveholmshallen, Katrineholm

    Lätt tungvikt 4 ronder alt 6 x 2
    Simon Engström SWE (2-0/2 KO) vs Stanislav Eschner CZE (6-5-1/4 KO)

    Mellanvikt 4 ronder
    Ahmed Rossi SWE (2-0/2 KO) vs Benjamin Skender B&H (5-4/3 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Sami Jangirov SWE (DEBUT) vs Elvis Smajlovic B&H (1-3/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder
    Camilo Palacio SWE (DEBUT) vs Artur Giers POL (0-1)

    Lätt weltervikt 4 ronder
    Laziz Sharifov SWE (1-0) vs Tomasz Goluch POL (5-9/3 KO)

    Bantamvikt 4 ronder
    Angeligue Hernandez SWE (1-2) vs Lenka Kardova CZE (1-0)

    Mellanvikt 4 ronder
    Leon Chartoi SWE (1-0/1 KO) vs Goga Kevlishvili GEO (4-4/1 KO)

  • lör
    25
    Nov
    2017
    Tegelbruket

    Tungvikt 4 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (6-0/4 KO) vs Paolo Iannucci ITA (3-0/1 KO)

    Cruiservikt 4 ronder ev 6 x 2

    Marcus Alberts SWE (5-1/2 KO) vs Gabriele Guainella ITA (3-0/1 KO)

    Lätt mellanvikt 4 ronder ev 6 x 2

    Johannes Vinasco SWE (4-0/2 KO) vs Anatoli Lyubenov BUL (1-2)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)

    Patricia Berghult SWE (8-0/2 KO) vs Sylwia Maxym POL (2-1)

    Tungvikt 4 ronder

    Johnny Iwersen SWE (2-0/2 KO) vs Georgi Prodanov BUL (1-0/1 KO)

    Lätt mellanvikt 4 ronder

    Israrullah Yacobzai GB/SWE (2-0) vs Djiby Diagne NED (3-2/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder

    Marko Calic SLO/CRO/SWE /4-0/2 KO) vs Yevhenyi Chumachenko UKR (8-2/7 KO)

     

     

     

  • lör
    16
    Dec
    2017
    EnArena, Stockholm

    1. Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts SWE (5-1/2 KO vs Kamil Kulchyk POL (2-7/1 KO)

    2. Lätt mellanvikt 4 ronder
    Yaffet Amaniel SWE (3-0/1 KO) vs Zaza Amiradze GEO (7-6-1/5 KO)

    3. Lätt weltervikt 4 ronder
    Laziz Sharifov SWE (2-0) vs Samuel Hadzima SLV (0-3)

    4. Lätt tungvikt 4 ronder
    Micha Tabagoua SWE (DEBUT) vs Stanislav Sergeev EST (1-2-1)

    PAUS - 15-30 minuter

    5. Lättvikt 4 ronder
    Redouane Kaya SWE (5-0/1 KO) vs Giorgi Abuladze GEO (10-3-1/2 KO)

    6. Lätt tungvikt 4 ronder
    Simon Engström SWE (3-0/2 KO) vs Piotr Brzoska POL (1-0)

    7. Lätt tungvikt 6 ronder
    Robin Safar SWE (4-0/3 KO) vs Levan Lukutashvili GEO (4-1/4 KO)