Tävlingar

Svenska Proffsboxningskommisionen

  • lör
    07
    apr
    2018
    Arbis-teatern

    Lätt tungvikt 6 ronder
    Simon Engström SWE (4-0/2 KO) vs Ondrej Budera CZE (5-6-1/4 KO)

    Weltervikt 6 ronder (6x2)
    Patricia Berghult SWE (9-0/2 KO) vs Dora Tollar HUN (2-2/2 KO)

    Lätt mellanvikt/super weltervikt 4 ronder
    Camilo Palacios SWE (0-0-1) vs Tengiz Ubilava GEO (0-1-1)

    Lätt weltervikt 4 ronder
    Laziz Sharifov SWE (3-0) vs Nika Nalikashvili GEO (4-3/4 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Samo Jangirov SWE (1-0) vs Csaba Schrammel HUN (4-3-1/3 KO)

    Lätt lättvikt/super feather 4 ronder
    Daniel Gustavsson SWE (DEBUT) vs Valeri Vachridze GEO (1-0)

    Mellanvikt 4 ronder
    Salah Nazar Taha SWE (DEBUT) vs Beka Murjikneli GEO (2-3/1 KO)

  • lör
    21
    apr
    2018
    Gärdehov Ishall

    EBU/European Union Heavyweight Championship 12 rounds
    Otto Wallin SWE (19-0/13 KO) vs Adrian Granat SWE (15

    Vacant IBO World Super Welterweight Championship 10 rounds
    Mikaela Laurén SWE (29-5/13 KO) vs Verena Kaiser GER (10-0/5 KO)

    Baltic Light heavyweight title 10 rounds
    Sven Fornling SWE (13-1/7 KO) vs Karel Horejsek CZE (11-7-3/9 KO)

    Mellanvikt 6 ronder
    Oliver Flodin SWE (2-0) vs Danil Pilc POL(3-2-1/1 KO)

    Lätt tungvikt (81 kg) 6 ronder
    Robin Safar SWE (5-0/3 KO) vs Przemyslaw Gorgon POL (6-2/3 KO)

    Lätt mellanvikt/super welter, 6 ronder
    Simon Henriksson SWE (5-1/1 KO) vs Mikkel Nielsen DEN (3-0/2 KO)

    Super mellanvikt 4 ronder
    Rocco Wadell SWE (4-0/2 KO) vs Antonio Petrov BUL (4-5)

    Tungvikt 4 ronder

    David Loy SWE (9-1/3 KO) vs Dusan Krstin SER (8-9/2 KO)

    Tungvikt 4 ronder

    Albon Pervizaj GER (7-0/5 KO) vs Irakli Gvenetadze GEO (10-6/9 KO)

    Tungvikt 4 ronder

    Agron Smakici GER (12-0/10 KO) vs Giorgi Tamazashvili GEO (5-2/5 KO)

  • lör
    05
    maj
    2018
    18:30Göta Lejon, Stockholm

    Arr: Södermalms Shaolin & Linnea Boxing

    ALL STYLE PRO & BOXING

    Proffsboxning:

    Weltervikt 4 ronder

    Laziz Sharifov SWE (4-0/1 KO) vs Bakar Gelenidze GEO (4-4-1/3 KO)

    Lättvikt 4 ronder

    Redouane Kaya SWE (6-0/1 KO) vs Giorgi Gotschoshvili GEO (11-11-2/7 KO)

    Lättvikt 4 ronder

    Lucy Wildheart SWE (2-0/1 KO) vs Nana Chakhvashvili GEO (5-4/3 KO)

  • lör
    09
    jun
    2018
    Lindholmen, Kooperativet, Göteborg

     

    Superwelter/lätt mellanvikt 6 ronder (6 x 2)

    6 ronder (6 x 2) super welter/lätt mellanvikt 

    Mikaela Laurén SWE (30-5/13 KO) vs Eva Bajic SER (14-11/9 KO) 

    Lätt mellanvikt 4 ronder

     4 ronder lätt mellanvikt

    Clarence Goyeram SWE (1-0/1 KO) vsGiorgi Khupenia GEO (2-0-2/1 KO)

    4 ronder supermellanvikt

    Hamza Barka SWE (0-1) vs David Melkoniani GEO (1-4-1)

  • lör
    29
    sep
    2018
    Katrineholm/Duveholmshallen

    Lätt tungvikt 6 ronder (6 x 2)
    Simon Engström SWE (4-1/2 KO) vs Jozsef Barati HUN (3-1/3 KO)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Rocco Wadell SWE (5-0/2 KO) vs Anton Dyachenko UKR (1-2)

    Lätt mellanvikt 4 ronder
    Ahmed Rossi SWE (3-0/3 KO) vs Roman Zinchenko UKR (3-5/1 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Samo Jangirov SWE (2-0/1 KO) vs Maksim Ogurcovs LAT (0-2)

    Lätt lättvikt 4 ronder
    Daniel Gustafsson SWE (1-0) vs Zigurds Krauklis LAT (2-1)

    Lätt mellanvikt 4 ronder
    Salah Nazar Taha SWE (1-0) vs Zsolt Friesz HUN (4-3/4 KO)

     

     

  • lör
    10
    Nov
    2018
    17:00Tegelbruket Örebro

     

     

    RBO Vacant Heavyweight Title 8 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (9-0/6 KO) vs Nuhu Azuma GHA (8-3/6 KO)

    RBO Vacant Female Welterweight Title 8 ronder (8 x 2)

    Patricia Berghult SWE (10-0/3 KO) vs Yamila Belen Abellaneda ARG (6-2/3 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Marko Calic CRO/SWE (7-0/4 KO) vs Beka Mukhulishvili GEO (7-1/3 KO) 

    Super welter/lätt mellanvikt 6 ronder

    Israrullah Yaqobzai SWE (4-0/1 KO) vs Bakar Gelenidze GEO (5-5-1/ 4 KO)

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (5-1/3 KO) vs Grigorios Nikolopoulos GRE (2-1/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder

    Emil Petersson SWE (Debutvs Irakli Zubiashvili GEO (1-0)

  • fre
    23
    Nov
    2018

    Tävling i Göteborg den 23 nov.

    Mer info kommer!

  • lör
    01
    Dec
    2018
    Amatör 17.00 Proffs 19.00Valhall, Skövde

     SM - Lätt mellanvikt 6 ronder

    Simon Henriksson Malmö (5-2/1 KO) vs Ahmed Rossi Stockholm (4-0/4 KO)

    Lätt lättvikt 6 ronder (6 x 2)

    Daniel Gustafsson SWE (2-0) vs Ilia Beruashvili GEO (8-6/4 KO)

    Cruiservikt 4 ronder

    Robin Safar SWE (6-0/3 KO) vs Madars Trivols LAT (1-1)

    Lättvikt 6 ronder (6 x 2)

    Joanna Ekedahl SWE (7-0/3 KO) vs Nina Pavlovic SER (1-1-1)

    Cruiservikt 4 ronder

    Samo Jangirov SWE (3-0/1 KO) vs Kostiantyn Dovbyschenko UKR (3-2/1 KO)

    + Amatörprogram: Västergötland vs Stockholm