Tävlingar

Svenska Proffsboxningskommisionen

  • lör
    16
    mar
    2019
    Tegelbruket, Örebro

     

    Vacant RBO Heavyweight Title 8 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (9-0/6 KO) vsLeandro Rufino BRA (6-0-1/5 KO)

    Vakanta SM-titeln i cruiservikt 6 ronder 

    Marcus Alberts Sthlm (6-4/2 KO) vs Samo Jangirov Ktrhlm (3-1-1/1 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Marko Calic CRO/SWE (8-0/4 KO) vs Clebson Tubarao BRA (3-0-1/2 KO)

    Weltervikt 6 ronder

    Patricia Berghult SWE (10-0/3 KO) vs Mari Tatunashvili (4-7-2/3 KO)

    Weltervikt 4 ronder

    Emil Petersson SWE (1-0) vs Panagiotis Kalapodis GRE (1-1)

    Mellanvikt 4 ronder

    Yaffet Amaniel  SWE (3-1/1 KO) vs Panagiotis Matsagkos GRE (3-1)

    Israrullah Yaqobzai SWE (5-0/1 KO) vs Denis Nurja ITA (3-1)

    Super welter/lätt mellanvikt 4 ronder

  • lör
    30
    mar
    2019
    18:00Fyrishov, Uppsala

     

    Lätt lättvikt/super feather 4 ronder
    Daniel Gustafsson SWE (3-0) vs Eduard Merinets UKR (4-6-1/2 KO) 

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (6-1/3 KO) vs Otari Gogoberishvili GEO (9-11-3/5KO)

    Lätt mellanvikt/super welter 4 ronder
    Simon Henriksson SWE (5-3/1 KO) vs Evgeni Borisov BUL (3-2-1/1 KO)

    Super welter/lätt mellanvikt 4 ronder

    Ahmed Rossi SWE (5-0/4 KO) vs  Irakli Jeranashvili GEO (13-11-6/8KO)

    Lättvikt 4 ronder
    Valgerdur Gudsteindottir ISL/SWE (3-2) vs Sabina Mishchenko UKR (1-1)
    Utv:  OK sen tidigare
    Mellanvikt 4 ronder
    Sala Nazar Taha SWE (2-0/1 KO) vs Shalva Guchmazovi GEO (1-2-1)
  • fre
    19
    apr
    2019
    Clarion Posthotellet
    Tungvikt 4 ronder
    Attila Levin SWE (34-4/27 KO) vs Marios Kollias GRE (5-1-1/3 KO)
    Mellanvikt 4 ronder
    Oliver Flodin SWE (4-1) vs TBA
    Supermellanvikt 4 ronder
    Hamza Barka SWE (1-1) vs TBA
  • lör
    31
    aug
    2019
    Malmö/Rosengårds Sporthall

     

    Superfeatherweights 4 rounds (4 x 2)

    Jelena Jelic SWE (1-0/1 KO) vs Natasa Rothpflug SER (0-1-1)

     

    Light heavyweights 4 rounds

    Denis Kauffer SWE (DEBUT) vs Pavel Albrecht CZE (2-1/2 KO)

     

    Light welterweight 4 rounds

    Yohannes Berhane SWE (1-0) vs Sandis Zarins LAT (1-0)

     

    Superfeatherweights 4 rounds

    Mohammed Abdulrahim SWE (1-0/1 KO) vs Vladislavs Davidaitis LAT (4-9/4 KO)

     

    Welterweights 4 rounds

    Yaffet Amaniel SWE (4-2/2 KO) vs Roman Saposnikovs LAT (0-0-1)

     

    Super welterweights 4 rounds

    Simon Henriksson SWE (6-3/1 KO) vs Richard Baba HUN (4-5/2 KO)

  • ons
    11
    Dec
    2019
    The Theatre Gothia Towers, Göteborg

    Boxning:
    6 ronder (6 x 2) Super Weltervikt
    Mikaela Lauren SWE (31-6/13 KO) vs TBA

    4 ronder Supermellanvikt
    Hamza Barka SWE (2-1) vs TBA