Tävlingar

Svenska Proffsboxningskommisionen

  • tor
    27
    mar
    2014
    18:00Göta Källare - Stockholm

    Eventbild_02_FightingSpiritPromotor: Laurén/Echegaray Promotions

    Huvudmatch WPBF + Title Fight lätt mellanvikt 8 ronder 

    Mikaela Laurén, SWE (20-3-0/8 KO) vs Esther Mashiya, RSA (9-4-2/1 KO)

     Lättvikt 4 ronder

    Abdu Tebazalwa, SWE (12-6-0/10 KO) vs Franklin Varela, VEN/ESP (21-12-0/10 KO)

     Tungvikt 4 ronder

    Adrian Granat, SWE (1-0-0/1 KO) vs Gianluca Sirci, ITA (4-2-0/2 KO)

     Lätt tungvikt 4 ronder

    Sven Fornling, SWE (1-0-0/1 KO) vs Tulio Palhares, BRA/ESP (0-1)

     Thai Boxning

    Madeleine Vall

  • lör
    26
    apr
    2014
    18:00Amiralen - Malmö

    Promotor: ABP/Armand Boxing Promotions

    Eventbild_01_A.B.P_Fight_Night

    Hela programmet ser nu ut som följer:

     Supermellanvikt 6 ronder

    Naim Terbunja, SWE (6-0-0) vs Bartlomiej Grafka, POL (9-8-1/2 KO)

     Lätt tungvikt 4 ronder

    Kristoffer Storm, DEN (2-1-0/1 KO) vs Lukasz Stawiasz, POL (2-1-0)

     Lättvikt 6 ronder

    Anna Donatella Hultin, SWE (6-1-0/2 KO) vs Karina Kopynska, POL (3-7-0/1 KO)

     

    Tungvikt 4 ronder

    Joel Larsson, SWE (2-0-0/1 KO) vs Jakub Kozera, POL (0-1-0)

     Lätt tungvikt 4 ronder

    Sven Fornling, SWE (2-0-0/2 KO) vs Lyubomir Metodiev, BUL (0-1-0)

     Supermellanvikt 4 ronder

    Omid Zorahbi, B&H (0-1-0) vs Grzegorz Sikorski, POL (1-6-0)

     Lätt mellanvikt 4 ronder

    Simon Henriksson, SWE (DEBUT) vs Aleksandar Ristoski, MAC (DEBUT) 

    Lätt mellanvikt 4 ronder

    Bo Hansen, DEN (DEBUT) vs Gjore Stojanov, MAC (DEBUT)

  • lör
    11
    okt
    2014
    Amiralen, Malmö

    imagesABP FIGHT NIGHT VI

    Amiralen, Malmö 11/10 2014

    Promotor: Armand Boxing Promotion

    Tungvikt 4 ronder

    Joel Larsson SWE (3-0-0/1 KO) vs TBA

    Lätt tungvikt 4 ronder

    Sven Fornling SWE (3-0-0/3 KO) vs TBA

    Flugvikt 4 ronder

    Johanna Rydberg SWE (1-0-0) vs TBA

    Weltervikt 4 ronder

    Simon Henriksson SWE (1-0-0/1 KO) vs TBA

    Weltervikt 4 ronder

    Bo Hansen DEN (1-0-0) vs TBA

     

    * Fler matcher tillkommer

    ** Det är idag möjligt att denna tävling flyttas i tiden till sent i november. Besked kommer inom kort.

     

     

  • lör
    08
    Nov
    2014
    Rocklunda

    Nyhetsbild_107_Mikaela.

    FIGHTING SPIRIT I VÄSTERÅS

    Rocklundahallen, Västerås 8/11 2014

     

    Huvudmatch 10 ronder WBC World Vacant Super welterweight/Lätt mellanvikt title

    Mikaela Laurén SWE (22-3-0/8 KO) vs Aleksandra M Lopes USA (10-2-2/1 KO)

     

    Semi 6 ronder WPBF Europe Light middeleweight title

    Benjamin Kalinovic SWE (8-0-0-1NC/3 KO) vs Frank Haroche Horta FRA (35-13-5/13 KO)

     

    Tungvikt 4 ronder

    David Loy SWE (6-1-0/3 KO) vs Julien Guibaud Ribaud FRA (9-9-2/2 KO)

     

    Mellanvikt 4 ronder

    Hassan Saku SWE (11-10-0/9 KO) vs Bartlomiej Grafka POL (10-13-1/4 KO)

     

    Tungvikt 4 ronder

    Gunnar Kolbeinn Kristinsson ISL (DEBUT) vs Janis Ginters LAT (5-7-0/5 KO)

     

    Lätt tungvikt 4 ronder

    Viktor Fabretto (DEBUT) SWE  vs Przemyslaw Pikulik POL (DEBUT)

     

    Weltervikt 4 ronder

    Mohammed Saleh SWE (DEBUT) vs Alexandre Giordano FRA (DEBUT)

     

     

     

     

  • lör
    22
    Nov
    2014
    Amiralen

    images

    ABP FIGHT NIGHT VI

    Amiralen, Malmö 22/11 2014

    ABP FIGHT NIGHT VI

    Amiralen, Malmö 22/11 2014

    Huvudmatch SM Lättvikt 6 ronder

    Abdu Tebazalwa Stockholm (13-6-0/10 KO) vs Suro Ismailov Norrköping (5-1-0)

    Lätt tungvikt 4 ronder

    Sven Fornling SWE (4-0-0/3 KO) vs Fadil Pasalic B&H (1-3-0)

    Tungvikt 4 ronder

    Joel Larsson SWE (3-0-0/1 KO) vs Mersad Pasalic B&H (DEBUT)

    Fjädervikt 6 ronder – kvinnor 6 x 2

    Anna Donatella Hultin SWE (6-2-0/2 KO) vs Claudia Ferenci SLO (8-38-5/3 KO)

    Flugvikt 4 ronder

    Johanna Rydberg SWE (1-0-0) vs Ana Simeonova BUL (2-0-0/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder

    Simon Henriksson SWE (1-0-0/1 KO) vs Mahmut Gorda FRA (0-1-0)

    Lätt lättvikt 4 ronder

    Edward Björklund SWE (DEBUT) vs Ilia Zarkov BUL (0-1-0)

    Promotor: Armand Boxing Promotion

  • lör
    25
    apr
    2015
    Surbrunnsparken | Ystad

    Nyhetsbild_284_ABP_fight_night_7

    Arrangör:
    ABP/Armand Boxing Promotions

    Lätt lättvikt 4 ronder
    Omar Abdul Majid, SWE (DEBUT) vs Aleksandrs Birkenbergs, LAT (0-1)

    Fjädervikt 4 ronder
    Edward Björklund, SWE (1-0-0/1 KO) vs Artur Movsesyan, GEO (4-0/2 KO)

    Flugvikt 6 x 2 ronder
    Johanna Rydberg, SWE (2-0-0/1 KO) vs Xenia Jorneac, ROM/GER (2-0-0/1 KO)
    Utv: OK sedan tidigare.

    Weltervikt 4 ronder
    Simon Henriksson, SWE (2-0-0/1 KO) vs Aleksandar Chukaleiski, BUL (1-3)

    Lätt lättvikt 6 x 2 ronder
    Anna Donatella Hultin, SWE (7-2-0/2 KO) vs Sopio “Sophia” Putkaradze, GEO (10-3-2/2 KO)
    Utv: OK sedan tidigare.

    Cruiservikt 4 ronder
    Granit Bylygbashi, KOS (4-0/2 KO) vs Marko Martinjak-Rupcic, CRO (4-13-1/1 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder
    Sven Fornling, SWE (5-0-0/4 KO) vs Bujar Sejdiu, KOS (5-1-1)
    Utv: OK sedan tidigare.

  • lör
    23
    maj
    2015
    Tegelbruket | Örebro

    Fight-life-one-poster

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh, SWE (1-0/1 KO) vs Aleksandrs Skreivers, LAT (3-0/3 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts, SWE (DEBUT) vs Ostaps Basins, LAT (1-0/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Victor Fabretto (2-0) vs Andrejs Pokumeiko, LAT (8-8/7 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Johnny Iwersen, SWE (DEBUT) vs Romans Moldavcuks, LAT (0-1-0)

    Tungvikt 4 ronder
    Pezhman Seifkhani (DEBUT) vs Olegs Lopajevs, LAT (9-12-1/8 KO)

  • lör
    06
    jun
    2015
    Eriksdalshallen

    affisch 6 juni

    Fjädervikt 4 ronder
    Edward Björklund, SWE (1-1-0/1 KO) vs TBA

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh, SWE (record a u) vs Pawel Seliga, POL (4-5-0/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Victor Fabretto, SWE (record au) vs Marcin Piejek, POL (1-0-0)

    Lätt mellanvikt/super welter 10 ronder: WBC & WBO World titles
    Mikaela Laurén, SWE (24-3-0/9 KO) vs Hanna Gabriel, CRIC (14-1-1/10 KO)

  • lör
    19
    sep
    2015
    Rosvalla Stora Ishall. Nyköping-
    Rosvalla stora ishall Nyköping 19/9 2015 Sauerland Promotions

    Skoglund making history

    12 ronder IBF/IC light heavyweight championship Erik Skoglund SWE (22-0/11 KO) vs Oleksandr Cherviak UKR (15-4-1/5 KO)

    8 ronder lätt weltervikt (damer/8 x 2) Klara Svensson SWE (15-1/5 KO) vs Lucia Morelli GER/ITA (19-5-0-1NC/9 KO)

    8 ronder lätt weltervikt Anthony Yigit SWE (14-0-1/6 KO) vs Chaquib Fadli FRA (13-4/7 KO)

    6 ronder tungvikt Otto Wallin SWE (12-0/10 KO) vs Vladimir Goncharev RUS (5-1/4 KO)

    6 ronder lätt tungvikt Sven Fornling SWE (7-0/5 KO) vs Simen Smaadal NOR (10-1/4 KO)

    4 ronder lätt tungvikt Alexander Hagen NOR (7-1/2 KO) vs Alessandro Burriola ITA (4-2/2 KO)

    4 ronder supermellanvikt Hampus Henriksson SWE (DEBUT) vs Ivan Sakic, B&H (1-5/1KO)

    4 ronder lätt mellanvikt Simon Henriksson, SWE (3-0/1 KO) vs Jakub Horvath, CZE (1-1/1 KO)

    6 ronder flugvikt (damer 6 x 2) Johanna Rydberg, SWE (3-0/1 KO) vs Evgeniya Zablotskaya, RYS (8-11/4KO)

  • lör
    28
    Nov
    2015
    18:00Västerås

    2

     

     

     

     

     

     

     

     

    Huvudmatch

    Huvudmatch

    10 ronder WBC World super welterweight title/females (10 x 2)

    Mikaela Laurén SWE (25-3/10 KO) vs Jennifer Retzke GER (15-2-1/9 KO)

    6 ronder lätt tungvikt

    Victor Fabretto SWE (4-0/1 KO) vs Karel Horejsek CZE (4-4-1/3 KO)

    4 ronder supermellanvikt

    Hassan Saku SWE (12-10/9 KO) vs Robert Talarek POL (10-11-2/5 KO)

    4 ronder tungvikt

    Aldo Colliander SWE (13-2/5 KO) vs Jakub Wojcik POL (6-11-2/2 KO)

    4 ronder weltervikt

    Mohammed Saleh SWE (2-0/1 KO) vs Jakub Czaprowicz POL (3-3-1/2 KO)

    6 x 2 ronder lätt mellanvikt

    Sheldon Moore BEL (14-3-1/10 KO) vs Lukasz Janik POL (14-14-1/8 KO)

    4 ronder bantamvikt (damer 4 x 2)

    Angelique Hernandez SWE (DEBUT) vs Kimberly Tomes USA (2-5/2 KO)

     

     

  • lör
    05
    Dec
    2015
    Tegelbruket, Örebro

    Fight Life Two

     

     

     

     

     

     

     

     

    Tungvikt 4 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (2-0/2 KO) vs David Gegeschidze GEO (16-10-1/3 KO)

    Tungvikt 4 ronder

    Johnny Iwersen SWE (1-0/1 KO) vs Georgi Tonev BUL (0-1)

    Cruiservikt 4 ronder

    Marcus Alberts SWE (2-0/1 KO) vs Mirnes Denadic B&H (2-1)

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (DEBUT) vs Mamuth Gorda FRA (0-2)

    Lätt mellanvikt 4 ronder

    Vatche Wartanian SWE (9-4-3/2 KO) vs Zaur Sadihovs LAT (4-7/

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • lör
    19
    Dec
    2015
    Rosvallahallen, Nyköping

    THE WORLD AWAITS 

     

     

     

     

    Main Event: Lätt tungvikt 10 ronder

    Erik Skoglund SWE (23-0/11 KO) vs Derek Edwards USA (27-5-1/14 KO)

    Lätt weltervikt 10 ronder

    Anthony Yigit SWE (15-0-1/6 KO) vs DeMarcus Corley USA (42-24-1/25 KO)

    Supermellanvikt 8 ronder

    Oscar Ahlin SWE (12-1/10 KO) vs Varazdat Chernikov RUS (10-3/5 KO)

    Tungvikt 8 ronder

    Otto Wallin SWE (13-0/10 KO) vs Samir Kurtagic AUT (12-7/6 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Sven Fornling SWE (8-0/5 KO) vs TBA

    Supermellanvikt 4 ronder

    Hampus Henriksson SWE (1-0/1 KO) vs TBA

    Lättvikt 4 ronder (4 x 2)

    Patricia Berghult SWE (DEBUT) vs TBA

    +  ytterligare någon match

     

     

  • lör
    23
    apr
    2016
    Hovet (Stockholm)

    12376316_10154010213518255_2347829409519495014_n[1]

     

    NORDIC FIGHT NIGHT

    “CAPITAL SHOWDOWN”

     

    Main Event: Lätt tungvikt 12 ronder

    IBO International Light Heavyweight Title

    Erik Skoglund SWE (24-0/11 KO) vs Ryno Liebenberg RSA (17-2/12 KO)

     

    Semi: Lätt mellanvikt 10 ronder

    WBC World Super Welterweight Championship

    Mikaela Laurén SWE (26-3/11 KO) vs Ivana Habazin CRO (15-2/6 KO)

     

     

    Supermellanvikt 8 ronder

    Oscar Ahlin SWE (13-1/11 KO) vs Patrick Mendy ENG (16-10-1/1 KO)

     

    Tungvikt 8 ronder

    Otto Wallin SWE (14-0/10 KO) vs Irineu Costa Junior BRA (19-6/17 KO)

     

    Lätt weltervikt 8 ronder (8 x 2)

    Klara Svensson SWE (15-1/5 KO) vs Lucia Morelli ITA (19-5/9 KO)

    Lätt mellanvikt 4 ronder (sic)
    Daniel Hartvig SWE (7-0/4 KO) vs Nikolosz Gvajava GEO (6-0/6 KO)

    Lätt weltervikt 4 ronder (4 x 2)
    Patricia Berghult SWE (1-0) vs Katarina Vistica B&H (0-1)

    Bantamvikt 4 ronder (4 x 2)
    Angelique Hernandez SWE (1-0/1 KO) vs Karina Kapinska POL (5-10-3/1 KO)

     

  • lör
    10
    sep
    2016
    Stockholm, Hovet

    image

     

    Main Event: Weltervikt 10 ronder

    WBC Silver Welterweight Championship (Final Eliminator WBC World)

    Mikaela Laurén SWE (27-3/12 KO) vs Klara Svensson SWE (16-1/5 KO)

     

    Semi: Lätt weltervikt 10 ronder

    Anthony Yigit SWE (17-0-1/7 KO) vs Armando Robles MEX (30-4-2-1NC/17 KO)

     

    Tungvikt 8 ronder

    Otto Wallin SWE (15-0/11 KO) vs Osborne Machimana RSA (21-8-2/16 KO)

     

    Tungvikt 8 ronder

    Dereck Chisora ENG (25-6/17 KO) vs Drazan Janjanin B&H (13-7/12 KO)

     

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Naim Terbunja SWE (9-1/1 KO) vs Baptiste Castegnaro FRA (8-8/4 KO)

     

    Lätt mellanvikt 6 ronder

    Daniel Hartvig SWE (7-0-1/4 KO) vs Krisztian Santa HUN (12-7-2/7 KO)

     

    Lätt weltervikt 4 ronder (4 x 2)

    Patricia Berghult SWE (2-0) vs TBA

     

     

  • lör
    19
    Nov
    2016
    16:00Haninge BK Hall

    img_1115

    Main Event: Tungvikt 6 ronder
    Pehzman Seifkhani SWE (4-0/3 KO) vs David Gogoshvili GEO (16-3/9 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Gunnar Kolbeinn Kristinsson ISL (7-0/3) vs Archil Gigolashvili GEO (2-0)

    Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts SWE (3-0/2 KO) vs Shalva Meleksishvili GEO (11-7-1/5 KO)

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh SWE (3-0/1 KO) vs Jasmin Dananovic B&H (3-3)

    Mellanvikt 4 ronder
    Johannes Vinasco SWE (1-0/1 KO) vs Zeljko Vuksic B&H (2-2/1 KO)

    Fjädervikt 4 ronder
    Angelique Hernandez SWE (1-1) vs Valgerdur Gudsteindottir ISL (DEBUT)

    Lätt mellanvikt 4 ronder
    Yaffet Amaniel SWE (DEBUT) vs Nedzad Dzinovic B&H (DEBUT)

  • fre
    09
    Dec
    2016
    Rosvalla-hallen, Nyköping

    img_1114

    Main Event: Lätt tungvikt 12 ronder
    Vacant WBA International Light Heavyweight Title
    Erik Skoglund SWE (25-0/11 KO) vs Timy Shala AUT (21-1-1/8 KO)

    Semi II: SM-titeln i lätt tungvikt 8 ronder
    Naim Terbunja SWE (10-1/1 KO) vs Sven Fornling SWE (10-1/6 KO)

    Mikaela Laurén SWE (27-4/12 KO) vs Szilvia Szabados POL (14-7/5 KO)

    Lätt mellanvikt 6 ronder
    Daniel Hartvig SWE (7-0-1/4 KO) vs Krisztian Santa HUN (12-7-2/7 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Hampus Henriksson SWE (2-0/1 KO) vs TBA

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (4-0/1 KO) vs TBA

  • tor
    16
    feb
    2017
    18/3 2017 Baltiska Hallen, Malmö

    IBF Heavyweight International Championship 12 ronder
    Adrian Granat SWE (14-0/13 KO) vs Alexander Dimitrenko GER (38-3/24 KO)

    Vacant IBF Baltic Light Heavyweight Title 10 ronder
    Sven Fornling SWE (11-1/6 KO) vs Arijan Sherifi GER (13-0/7 KO)

    Lätt tungvikt 8 ronder
    Igor Mikhalkin RUS (18-1/9 KO) vs Yevgeni Makhteienko CZE (8-6/7 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Junior Maximus (Tshibuabua Kalonga) GER (6-0/3 KO) vs Oleksiy Mazikin UKR (14-12-2/4 KO)

    Super Weltervikt 4 ronder
    Simon Henriksson SWE (4-1/1 KO) vs Mateusz Krajewski POL (3-1/2 KO)

    Weltervikt 6 ronder
    Fatih Keles GER (7-0/5 KO) vs Krzysztof Szot POL (20-19-2/6 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Nikola Milacic GER (14-1/9 KO) vs TBA

    Cruiservikt 4 ronder
    Huseyin Cinkara GER (4-0/3 KO) vs Jakub Wojcik POL ((8-16-2/4 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Ali Eren Demirezen GER (2-0/2 KO) vs Oleksandr Pavliuk POL (1-0/1 KO)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (5-0/1 KO) vs Klaudia Szymczak POL (2-9/1 KO)

  • lör
    25
    feb
    2017
    Tegelbruket, Örebro

    "FIGHT-LIFE THREE"
    Tegelbruket, Örebro
    25/2 2017

    Tungvikt 6 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (5-0/4 KO) vs Ante Verunica CRO (3-2-1/1 KO)

    Cruiservikt 6 ronder

    Marcus Alberts SWE (4-0/2 KO) vs Reinis Porozovs LAT (5-12-1/3 KO)

     

    Mellanvikt 4 ronder

    Sander Lauritzen SWE (DEBUT) vs Dimitri Kutibashvili GEO (1-3)

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (2-0/2 KO) vs Lukasz Kuc POL (0-0-1)

    Lätt mellanvikt 4 ronder

    Yaffet Amaniel SWE (1-0/1 KO) vs Kamil Jesmietowicz POL (1-1/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder

    Mohammed Saleh SWE (4-0/2 KO) vs Michael Kelly IRL (9-8-1/3 KO)

     

     

  • lör
    18
    mar
    2017
    Baltiska Hallen, Malmö

    image

     

    IBF Heavyweight International Championship 12 rounds
    Adrian Granat SWE (14-0/13 KO) vs Alexander Dimitrenko GER (38-3/24 KO)

    IBF Baltic Light Heavyweight title 10 rounds
    Sven Fornling SWE (11-1/6 KO) vs Arijan Sherifi GER (13-0/7 KO)

    Light Heavyweights 8 rounds
    Igor Mikhalkin RUS (18-1/9 KO) vs Yevgeni Makhteienko CZE (8-6/7 KO)

    Heavyweights 4 rounds
    Junior Maximus (Tshibuabua Kalonga) GER (6-0/3 KO) vs Oleksiy Mazikin UKR (14-12-2/4 KO)

    Super Welterweights 4 rounds
    Simon Henriksson SWE (4-1/1 KO) vs Mateusz Krajewski POL (3-1/2 KO)

    Cruiserweights 4 rounds
    Nikola Milacic GER (14-1/9 KO) vs Giulian Ilie ROM (21-13-2/7 KO)

    Welterweights 4 rounds
    Daniel Hartvig SWE (8-1/5 KO) vs TBA

    Super welterweights 4 rounds
    Sebastian Formella GER (13-0/8 KO) vs Krzysztof Szot POL (20-19-2/6 KO)

    Cruiserweights 4 rounds
    Huseyin Cinkara GER (4-0/3 KO) vs Jakub Wojcik POL ((8-16-2/4 KO)

    Heavyweights 4 rounds
    Ali Eren Demirezen GER (2-0/2 KO) vs Oleksandr Pavliuk POL (1-0/1 KO)

    Light welterweights 6 rounds (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (5-0/1 KO) vs Karina Kopinska POL (8-15-3/3 KO)

  • lör
    08
    apr
    2017
    Haninge BK Tävlingshall

    Mellanvikt 4 ronder (4 x 2)
    Elin Cederroos SWE (DEBUT) vs Sanja Ostojic BIH (1-1)

    Mellanvikt 4 ronder
    Ahmed Rossi SWE (DEBUT) vs Almir Skrijelj MON (DEBUT)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Rocco W adell SWE (DEBUT) vs Benjamin Skender BIH (2-2/2 KO)
    Utv: OK

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Simon Engström SWE (DEBUT) vs Nedzad Dzinovic BIH (0-1-1)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Sander Lauritsen SWE (1-0/1 KO) vs David Kis HUN (1-3-1)

    Weltervikt 4 ronder
    Muhammad Saleh SWE ( 5-0/2 KO) vs Temur Gasviani GEO (2-1/1 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Robin Safar SWE (DEBUT) vs Tristan Khizanishvili GEO (4-3-5/1 KO)

     

     

  • lör
    22
    apr
    2017
    Sundsvalls Sporthall

     

     

     

    WBA Continental Heavyweight Title 10 ronder
    Otto Wallin SWE ((17-0/11 KO) vs Gianluca Mandras ITA (12-4/5 KO)

    Lätt mellanvikt 6 ronder (6 x 2)
    Mikaela Laurén SWE (28-4/13 KO) vs Kita Watkins USA (7-14/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder alt 6 x 2
    Oscar Ahlin SWE (13-2/11 KO) vs Ermin Avdic BIH (10-2/7 KO)

    Cruiservikt 6 ronder (6 x 2)
    Kennedy Katende SWE (1-0) vs Ivan Brkljaca CRO (2-3/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Hampus Henriksson SWE (3-0/1 KO) vs Moris Markowitsch GER (2-4-2/2 KO)

    Supermellanvikt 6 ronder - (6 x 2)
    Rocco Vadell SWE (1-0/1 KO) vs Peter Chmelik CZE (2-2-1/1 KO)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (6-0/1 KO) vs Mirjana Vujic SER (4-5/2 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    Gunnar Kolbeinn Kristinsson ISL (8-0/4 KO) vs Jasmin Hasic BIH (8-3/5 KO)

      

  • lör
    10
    jun
    2017
    Nattklubb Harry´s

    Weltervikt 6 ronder
    Daniel Hartvig SWE (9-0-1/5 KO) vs Bernard Follea FRA (6-5-1/1 KO)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Sander Lauritsen SWE (2-0/1 KO) vs Mladen Jovanic SER (0-1-1)

    Weltervikt 4 ronder
    Mohammed Saleh SWE (6-0/2 KO) vs Nika Nalikashvili GEO (3-2/3 KO)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)
    Patricia Berghult SWE (7-0/2 KO) vs Aleksandra Vujovic SER (2-1-1/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Robin Safar SWE (1-0/1 KO) vs Vukasin Obradovic SER (2-4/1 KO)

     

  • lör
    09
    sep
    2017
    En Arena, Stockholm

    1) Supermellanvikt (76,2 kg), 4 ronder:
    Rocco Wadell SWE (2-0/1 KO) vs Konrad Jaworski POL (1-1/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    2) Lätt weltervikt (64 kg), 4 ronder:
    Laziz Sharifov SWE (DEBUT) vs Peter Peric SRB (5-4/4 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    3) Lätt mellanvikt (70 kg) 4 ronder
    Yaffet Amaniel SWE (2-0/1 KO) vs Filip Rzadek POL (2-6/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    4) Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts SWE (4-1/2 KO) vs Predrag Jevtic SRB (1-1)
    Utv: OK sen tidigare

    -- paus --

    5) Lätt tungvikt (79,4 kg) 4 ronder
    Simon Engström SWE (1-0/1 KO) vs vs Pjotr Russkih EST (0-0-1)
    Utv:

    6) Mellanvikt (73 kg), 4 ronder:
    Ahmed Rossi SWE (1-0/1 KO) vs Goran Sucevic SRB (2-0-1/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare .. en match till för Sucevic, OK

    7) Lätt mellanvikt (70 kg) 4 ronder
    Johannes Vinasco SWE (3-0/2 KO) vs Ruslan Mokrytskyi POL (1-3/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare

    8) Lätt tungvikt (82 kg), 4 ronder
    Robin Safar SWE (2-0/2 KO) vs Djorde Markovic SRB (2-3-1/1 KO)
    Utv: OK sen tidigare .. en match mer, en TKO-seger, för Markovic ..OK
     

     

     

     

  • lör
    30
    sep
    2017
    Solnahallen, Stockholm/Solna

    European/EBU Super Lightweight/lätt weltervikt Championship 12 ronder
    Anthony Yigit SWE (19-0-1/7 KO) vs Sandor Martin ESP (29-1/10 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Hampus Henriksson SWE (3-0/1 KO) vs Adam Bashanov DEN (1-0)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Rocco Wadell SWE (3-0/2 KO) vs David Bauza CZE (4-5-3/2 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder
    Robin Safar SWE (3-0/2 KO) vs Ondrej Budera CZE (3-3-1/3 KO)

    Mellanvikt 4 ronder
    Oliver Flodin SWE (DEBUT) vs Richard Hegyi HUN (4-1/3 KO)

    Lättvikt 4 ronder
    Redouane Kaya SWE (4-0) vs Jan Pasajev CZE (2-0/2 KO)

    Mellanvikt 4 ronder
    Leon Chartoi SWE (DEBUT) vs Attila Sandor HUN (4-2/3 KO)

  • fre
    20
    okt
    2017
    Lindholmen, Göteborg

    Mellanvikt 73 kg 4 ronder
    Hamza Barka SWE (DEBUT) vs Tamaz Isoria GEO (3-1/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder
    Clarence Goyeram (DEBUT) vs Alexsandre Gamkhrelidze GEO (4-7-1/3 KO)

    Tungvikt 4 ronder
    David Loy SWE (8-1/3 KO) vs Tamaz Zadishvili GEO (2-4-1/1 KO)

    Supermellanvikt (75 kg) 6 ronder (6 x 2)
    Elin Cederroos SWE (1-0/1 KO) vs TBA

  • lör
    28
    okt
    2017
    Duveholmshallen, Katrineholm

    Lätt tungvikt 4 ronder alt 6 x 2
    Simon Engström SWE (2-0/2 KO) vs Stanislav Eschner CZE (6-5-1/4 KO)

    Mellanvikt 4 ronder
    Ahmed Rossi SWE (2-0/2 KO) vs Benjamin Skender B&H (5-4/3 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Sami Jangirov SWE (DEBUT) vs Elvis Smajlovic B&H (1-3/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder
    Camilo Palacio SWE (DEBUT) vs Artur Giers POL (0-1)

    Lätt weltervikt 4 ronder
    Laziz Sharifov SWE (1-0) vs Tomasz Goluch POL (5-9/3 KO)

    Bantamvikt 4 ronder
    Angeligue Hernandez SWE (1-2) vs Lenka Kardova CZE (1-0)

    Mellanvikt 4 ronder
    Leon Chartoi SWE (1-0/1 KO) vs Goga Kevlishvili GEO (4-4/1 KO)

  • lör
    25
    Nov
    2017
    Tegelbruket

    Tungvikt 4 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (6-0/4 KO) vs Paolo Iannucci ITA (3-0/1 KO)

    Cruiservikt 4 ronder ev 6 x 2

    Marcus Alberts SWE (5-1/2 KO) vs Gabriele Guainella ITA (3-0/1 KO)

    Lätt mellanvikt 4 ronder ev 6 x 2

    Johannes Vinasco SWE (4-0/2 KO) vs Anatoli Lyubenov BUL (1-2)

    Lätt weltervikt 6 ronder (6 x 2)

    Patricia Berghult SWE (8-0/2 KO) vs Sylwia Maxym POL (2-1)

    Tungvikt 4 ronder

    Johnny Iwersen SWE (2-0/2 KO) vs Georgi Prodanov BUL (1-0/1 KO)

    Lätt mellanvikt 4 ronder

    Israrullah Yacobzai GB/SWE (2-0) vs Djiby Diagne NED (3-2/1 KO)

    Lätt tungvikt 4 ronder

    Marko Calic SLO/CRO/SWE /4-0/2 KO) vs Yevhenyi Chumachenko UKR (8-2/7 KO)

     

     

     

  • lör
    16
    Dec
    2017
    EnArena, Stockholm

    1. Cruiservikt 4 ronder
    Marcus Alberts SWE (5-1/2 KO vs Kamil Kulchyk POL (2-7/1 KO)

    2. Lätt mellanvikt 4 ronder
    Yaffet Amaniel SWE (3-0/1 KO) vs Zaza Amiradze GEO (7-6-1/5 KO)

    3. Lätt weltervikt 4 ronder
    Laziz Sharifov SWE (2-0) vs Samuel Hadzima SLV (0-3)

    4. Lätt tungvikt 4 ronder
    Micha Tabagoua SWE (DEBUT) vs Stanislav Sergeev EST (1-2-1)

    PAUS - 15-30 minuter

    5. Lättvikt 4 ronder
    Redouane Kaya SWE (5-0/1 KO) vs Giorgi Abuladze GEO (10-3-1/2 KO)

    6. Lätt tungvikt 4 ronder
    Simon Engström SWE (3-0/2 KO) vs Piotr Brzoska POL (1-0)

    7. Lätt tungvikt 6 ronder
    Robin Safar SWE (4-0/3 KO) vs Levan Lukutashvili GEO (4-1/4 KO)

  • lör
    07
    apr
    2018
    Arbis-teatern

    Lätt tungvikt 6 ronder
    Simon Engström SWE (4-0/2 KO) vs Ondrej Budera CZE (5-6-1/4 KO)

    Weltervikt 6 ronder (6x2)
    Patricia Berghult SWE (9-0/2 KO) vs Dora Tollar HUN (2-2/2 KO)

    Lätt mellanvikt/super weltervikt 4 ronder
    Camilo Palacios SWE (0-0-1) vs Tengiz Ubilava GEO (0-1-1)

    Lätt weltervikt 4 ronder
    Laziz Sharifov SWE (3-0) vs Nika Nalikashvili GEO (4-3/4 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Samo Jangirov SWE (1-0) vs Csaba Schrammel HUN (4-3-1/3 KO)

    Lätt lättvikt/super feather 4 ronder
    Daniel Gustavsson SWE (DEBUT) vs Valeri Vachridze GEO (1-0)

    Mellanvikt 4 ronder
    Salah Nazar Taha SWE (DEBUT) vs Beka Murjikneli GEO (2-3/1 KO)

  • lör
    21
    apr
    2018
    Gärdehov Ishall

    EBU/European Union Heavyweight Championship 12 rounds
    Otto Wallin SWE (19-0/13 KO) vs Adrian Granat SWE (15

    Vacant IBO World Super Welterweight Championship 10 rounds
    Mikaela Laurén SWE (29-5/13 KO) vs Verena Kaiser GER (10-0/5 KO)

    Baltic Light heavyweight title 10 rounds
    Sven Fornling SWE (13-1/7 KO) vs Karel Horejsek CZE (11-7-3/9 KO)

    Mellanvikt 6 ronder
    Oliver Flodin SWE (2-0) vs Danil Pilc POL(3-2-1/1 KO)

    Lätt tungvikt (81 kg) 6 ronder
    Robin Safar SWE (5-0/3 KO) vs Przemyslaw Gorgon POL (6-2/3 KO)

    Lätt mellanvikt/super welter, 6 ronder
    Simon Henriksson SWE (5-1/1 KO) vs Mikkel Nielsen DEN (3-0/2 KO)

    Super mellanvikt 4 ronder
    Rocco Wadell SWE (4-0/2 KO) vs Antonio Petrov BUL (4-5)

    Tungvikt 4 ronder

    David Loy SWE (9-1/3 KO) vs Dusan Krstin SER (8-9/2 KO)

    Tungvikt 4 ronder

    Albon Pervizaj GER (7-0/5 KO) vs Irakli Gvenetadze GEO (10-6/9 KO)

    Tungvikt 4 ronder

    Agron Smakici GER (12-0/10 KO) vs Giorgi Tamazashvili GEO (5-2/5 KO)

  • lör
    05
    maj
    2018
    18:30Göta Lejon, Stockholm

    Arr: Södermalms Shaolin & Linnea Boxing

    ALL STYLE PRO & BOXING

    Proffsboxning:

    Weltervikt 4 ronder

    Laziz Sharifov SWE (4-0/1 KO) vs Bakar Gelenidze GEO (4-4-1/3 KO)

    Lättvikt 4 ronder

    Redouane Kaya SWE (6-0/1 KO) vs Giorgi Gotschoshvili GEO (11-11-2/7 KO)

    Lättvikt 4 ronder

    Lucy Wildheart SWE (2-0/1 KO) vs Nana Chakhvashvili GEO (5-4/3 KO)

  • lör
    09
    jun
    2018
    Lindholmen, Kooperativet, Göteborg

     

    Superwelter/lätt mellanvikt 6 ronder (6 x 2)

    6 ronder (6 x 2) super welter/lätt mellanvikt 

    Mikaela Laurén SWE (30-5/13 KO) vs Eva Bajic SER (14-11/9 KO) 

    Lätt mellanvikt 4 ronder

     4 ronder lätt mellanvikt

    Clarence Goyeram SWE (1-0/1 KO) vsGiorgi Khupenia GEO (2-0-2/1 KO)

    4 ronder supermellanvikt

    Hamza Barka SWE (0-1) vs David Melkoniani GEO (1-4-1)

  • lör
    29
    sep
    2018
    Katrineholm/Duveholmshallen

    Lätt tungvikt 6 ronder (6 x 2)
    Simon Engström SWE (4-1/2 KO) vs Jozsef Barati HUN (3-1/3 KO)

    Supermellanvikt 4 ronder
    Rocco Wadell SWE (5-0/2 KO) vs Anton Dyachenko UKR (1-2)

    Lätt mellanvikt 4 ronder
    Ahmed Rossi SWE (3-0/3 KO) vs Roman Zinchenko UKR (3-5/1 KO)

    Cruiservikt 4 ronder
    Samo Jangirov SWE (2-0/1 KO) vs Maksim Ogurcovs LAT (0-2)

    Lätt lättvikt 4 ronder
    Daniel Gustafsson SWE (1-0) vs Zigurds Krauklis LAT (2-1)

    Lätt mellanvikt 4 ronder
    Salah Nazar Taha SWE (1-0) vs Zsolt Friesz HUN (4-3/4 KO)

     

     

  • lör
    10
    Nov
    2018
    17:00Tegelbruket Örebro

     

     

    RBO Vacant Heavyweight Title 8 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (9-0/6 KO) vs Nuhu Azuma GHA (8-3/6 KO)

    RBO Vacant Female Welterweight Title 8 ronder (8 x 2)

    Patricia Berghult SWE (10-0/3 KO) vs Yamila Belen Abellaneda ARG (6-2/3 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Marko Calic CRO/SWE (7-0/4 KO) vs Beka Mukhulishvili GEO (7-1/3 KO) 

    Super welter/lätt mellanvikt 6 ronder

    Israrullah Yaqobzai SWE (4-0/1 KO) vs Bakar Gelenidze GEO (5-5-1/ 4 KO)

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (5-1/3 KO) vs Grigorios Nikolopoulos GRE (2-1/1 KO)

    Weltervikt 4 ronder

    Emil Petersson SWE (Debutvs Irakli Zubiashvili GEO (1-0)

  • fre
    23
    Nov
    2018

    Tävling i Göteborg den 23 nov.

    Mer info kommer!

  • lör
    01
    Dec
    2018
    Amatör 17.00 Proffs 19.00Valhall, Skövde

     SM - Lätt mellanvikt 6 ronder

    Simon Henriksson Malmö (5-2/1 KO) vs Ahmed Rossi Stockholm (4-0/4 KO)

    Lätt lättvikt 6 ronder (6 x 2)

    Daniel Gustafsson SWE (2-0) vs Ilia Beruashvili GEO (8-6/4 KO)

    Cruiservikt 4 ronder

    Robin Safar SWE (6-0/3 KO) vs Madars Trivols LAT (1-1)

    Lättvikt 6 ronder (6 x 2)

    Joanna Ekedahl SWE (7-0/3 KO) vs Nina Pavlovic SER (1-1-1)

    Cruiservikt 4 ronder

    Samo Jangirov SWE (3-0/1 KO) vs Kostiantyn Dovbyschenko UKR (3-2/1 KO)

    + Amatörprogram: Västergötland vs Stockholm

  • lör
    16
    mar
    2019
    Tegelbruket, Örebro

     

    Vacant RBO Heavyweight Title 8 ronder

    Pezhman Seifkhani SWE (9-0/6 KO) vsLeandro Rufino BRA (6-0-1/5 KO)

    Vakanta SM-titeln i cruiservikt 6 ronder 

    Marcus Alberts Sthlm (6-4/2 KO) vs Samo Jangirov Ktrhlm (3-1-1/1 KO)

    Lätt tungvikt 6 ronder

    Marko Calic CRO/SWE (8-0/4 KO) vs Clebson Tubarao BRA (3-0-1/2 KO)

    Weltervikt 6 ronder

    Patricia Berghult SWE (10-0/3 KO) vs Mari Tatunashvili (4-7-2/3 KO)

    Weltervikt 4 ronder

    Emil Petersson SWE (1-0) vs Panagiotis Kalapodis GRE (1-1)

    Mellanvikt 4 ronder

    Yaffet Amaniel  SWE (3-1/1 KO) vs Panagiotis Matsagkos GRE (3-1)

    Israrullah Yaqobzai SWE (5-0/1 KO) vs Denis Nurja ITA (3-1)

    Super welter/lätt mellanvikt 4 ronder

  • lör
    30
    mar
    2019
    18:00Fyrishov, Uppsala

     

    Lätt lättvikt/super feather 4 ronder
    Daniel Gustafsson SWE (3-0) vs Eduard Merinets UKR (4-6-1/2 KO) 

    Mellanvikt 4 ronder

    Johannes Vinasco SWE (6-1/3 KO) vs Otari Gogoberishvili GEO (9-11-3/5KO)

    Lätt mellanvikt/super welter 4 ronder
    Simon Henriksson SWE (5-3/1 KO) vs Evgeni Borisov BUL (3-2-1/1 KO)

    Super welter/lätt mellanvikt 4 ronder

    Ahmed Rossi SWE (5-0/4 KO) vs  Irakli Jeranashvili GEO (13-11-6/8KO)

    Lättvikt 4 ronder
    Valgerdur Gudsteindottir ISL/SWE (3-2) vs Sabina Mishchenko UKR (1-1)
    Utv:  OK sen tidigare
    Mellanvikt 4 ronder
    Sala Nazar Taha SWE (2-0/1 KO) vs Shalva Guchmazovi GEO (1-2-1)
  • fre
    19
    apr
    2019
    Clarion Posthotellet
    Tungvikt 4 ronder
    Attila Levin SWE (34-4/27 KO) vs Marios Kollias GRE (5-1-1/3 KO)
    Mellanvikt 4 ronder
    Oliver Flodin SWE (4-1) vs TBA
    Supermellanvikt 4 ronder
    Hamza Barka SWE (1-1) vs TBA
  • lör
    31
    aug
    2019
    Malmö/Rosengårds Sporthall

     

    Superfeatherweights 4 rounds (4 x 2)

    Jelena Jelic SWE (1-0/1 KO) vs Natasa Rothpflug SER (0-1-1)

     

    Light heavyweights 4 rounds

    Denis Kauffer SWE (DEBUT) vs Pavel Albrecht CZE (2-1/2 KO)

     

    Light welterweight 4 rounds

    Yohannes Berhane SWE (1-0) vs Sandis Zarins LAT (1-0)

     

    Superfeatherweights 4 rounds

    Mohammed Abdulrahim SWE (1-0/1 KO) vs Vladislavs Davidaitis LAT (4-9/4 KO)

     

    Welterweights 4 rounds

    Yaffet Amaniel SWE (4-2/2 KO) vs Roman Saposnikovs LAT (0-0-1)

     

    Super welterweights 4 rounds

    Simon Henriksson SWE (6-3/1 KO) vs Richard Baba HUN (4-5/2 KO)